EP U-13: Čapanda u 8, Miul u 16, ekipno malo nedostajalo

Po prvi put od kada je ETTU uvrstio U-13 kao zasebno Evropsko prvenstvo, što predstavlja mlađekadetski uzrast, Srbija je imala svoje predstavnike u svim disciplinama, a postignuti su sasvim zadovoljavajući rezultati. Našu zemlju predstavljali su David Čapanda iz Selenče i Branko Dragoljević iz Novog Sada, odnosno Teodora Horvat iz Bačke Topole i Emili Miul iz Nikolinaca uz trenera Nadu Banjac iz Čelareva.

”Zadovoljna sam pristupom dece. Ima tu naravno još mnogo da se radi. Mnogi prvi put igraju ovakva takmičenja. Bez nastupa konstantno na međunarodnim turnirima teško da ćemo moći da se nosimo sa najboljima u Evropi jer oni svi igraju takve turnire” – izjavila je Nada Banjac.

Čapanda među 8 najboljih u Evropi

Samo se čekao trenutak da David Čapanda potvrdi svoj potencijal. Odigrao je prvenstvo kao u transu. Ostvario je čak 9 pobeda, uz samo dva poraza i to s početka takmičenja u ekipnom delu od Nemca Fonga, kasnije šampiona sa Nemačkom, odnosno na kraju prvenstva kada je njegov nalet od šest uzastopnih pobeda okončao Francuz Sandona u četvrtfinalu. U miksu je sa Teodorom Horvat stigao do najboljih 32.

Srbija tek 17. Nedostajao set za bolji plasman.

Srbija je bila u grupi sa Nemačkom i Švedskom koju su svi proglasili grupa “smrti”. Od Nemačke, evropskog prvaka, smo ubedljivo poraženi sa 5:0, ali smo sa Šveđanima imali šanse, poraženi smo sa 3:2. Potom je usledio novi poraz, još neizvesniji meč od Slovačke sa 3:2, da bi nakon toga, u utešnom delu žreba, naša reprezentacija slavila protiv Moldavije, Belgije i Litvanije za 17.mesto. Deluje da smo imali malo više sreće u žrebu, ali i iskustva u petom setu odlučujućih partija, da bi Srbija igrala meč za medalju. Ovako ostaje velika lekcija za buduća takmičenja.

Sjajna Emili ušla u 16 pojedinačno

Emili Miul iz Nikolinaca imala je dosta sreće i provukla se u grupi pošto je u krugu sa dve rivalke imala najbolji skor i prošla kao druga sa tek jednom pobedom. Ušla je tako na glavnu tablu iz nepovlašćenog statusa i odmah išla na nosioce, ali je tada zaigrala fantastično. Najpre je salvladala Litvanku Pšolovsku sa 3:1, a onda je napravila iznenađenje trijumfom nad Austrijankom Pičler, istim rezultatom. Ipak, protiv domaće igračice Rumunke Maje Madar za koju mnogi smatraju da je jedna od najvećih talenata današnjice, osim časnog poraza od 3:0, nije mogla.

Horvatova na momente sjajna, ušla u 32 dubla Evrope

Treba izdvojiti i Teodoru Horvat koja je u ekipnom delu imala skor od 4:2, a da je bila veća podrška ostalih saigrača u timu možda bi sada govorili o ekipnoj medalji. Bačkotopolčanka je u pojedinačnom nadmetanju stigla do najboljih 16, ali utešnog dela, dok je u paru sa Čapandom uspela da se domogne najboljih 32.

Dragoljević od prevelike želje, poklekao

Branko Dragoljević, aktuelni mlađekadetski šampion, nije se proslavio u Bukureštu, ali je pokazao da se na njega u budućnosti ozbiljno može računati, uz veliki rad. Izgubio je sve svoje mečeve, mogao je bar dva da reši u svoju korist što bi uticalo na sampouzdanje, a onda ko zna. Vidi se da mu nedostoje više međunarodnih turnira, što vidimo kroz primer Čapande koji je umesto bodovnih turnira u Srbiji, neretko birao međunarodni program. Nadamo se da će Branko svoj potencijal potvrditi na nekoj budućoj međunarodnoj sceni.

Čestitam deci na prikazanoj igri. Vidi se da tu ima potencijala, ali im nedostaje iskustvo sa većeg broja međunarodnih turnira. Da ih je savez slao u prethodnom periodu na Evropsko U-11 ili U-13, sada bi imali bar dve godine više iskustva sa takvih turnira. Organizovali smo dva puta po 5 dana priprema, onoliko koliko smo mogli za ovo kratko vreme. To se mora promeniti u budućnosti. Čekamo Strategiju razvoja po kojoj će biti evidentirani svi klubovi koji rade sa mladima i njihovi treneri, pa da prvo podignemo konkurenciju unutar naših takmičenja, ali i da deca više odlaze na međunarodna” – kaže predsednik STSS Ilija Lupulesku.

Svakako treba pohvaliti i novo rukovodstvo Stonoteniskog saveza Srbije koje je, uprkos finansijskim problemima, finansirao učešće naših mladih igrača na Evropskom prvenstvu u Bukureštu što nije bio slučaj prethodne dve godine od kada se prvenstvo za taj uzrast organizuje.

”Finansijska situacija u savezu jeste izuzetno loša. Članovi Izvršnog odbora su pozajmili novac, neki su uplatili i donacije. Sponzore još ne možemo da tražimo jer nemamo šta da ponudimo, a ne možemo da ih lažemo. Naš rejting i kao sport i kao organizacija jeste na najmanjoj mogućoj lestvici. Nemamo osnovna sredstva za rad. Kancelarija izgleda isto kao i pre 30 godina. Trebaće dosta vremena da se prvo uredi sama organizacija. Nemamo još ni sve komisije, ne znaju se procesi rada koji proizalaze iz pravilnika i ugovornih obaveza, a takvi akti se donose na osnovu procedura, za šta je potrebno vreme” – kaže Dan Fracile, član IO STSS koji još i dodaje:

”Sve što je urađeno u prethodna dva meseca urađeno je volonterski, kao što je organizovanje priprema ili bilo koji drugi posao. Naravno da i taj volonterski deo ima svoj limit, ne možemo iscrpeti ljude jer ih i nemamo puno, ali ono što može da nas hrabri i da nas raduje jeste što je prepoznat trenutak i nadam se da će se jednog dana o stonom tenisu u Srbiji, i o našoj krovnoj organizaciji, govoriti sa poštovanjem” – izjavio je Dan Fracile, član IO STSS.

Podelite vest...